1-1/8 In. x 16 In. x 18 In. SDS-plus® Bulldog™ Xtreme Carbide Rotary Hammer Drill Bit - HCFC2287

1-1/8 In. x 16 In. x 18 In. SDS-plus® Bulldog™ Xtreme Carbide Rotary Hammer Drill Bit - HCFC2287
- Efficient upgraded flute design for 25% more holes per charge
- Stronger carbide-steel connection with Bosch-exclusive bonding
- Has 4X life in concrete with rebar with 100% full-carbide tip
| *Note | Four cutter |
| Diameter inch | 1-1/8" |
| Flute Length in | 16.0 |
| Length in | 18.0" |
| Overall Length in | 18.0 |
| Pack Quantity | 1 |
| Shank Diameter in | 0.0 |
| Useable Length in | 16" |
| Includes | (1) 1-1/8 In. x 16 In. x 18 In. SDS-plus® Bulldog™ Xtreme Carbide Rotary Hammer Drill Bit |
Original: $56.29
-65%$56.29
$19.70Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Efficient upgraded flute design for 25% more holes per charge
- Stronger carbide-steel connection with Bosch-exclusive bonding
- Has 4X life in concrete with rebar with 100% full-carbide tip
| *Note | Four cutter |
| Diameter inch | 1-1/8" |
| Flute Length in | 16.0 |
| Length in | 18.0" |
| Overall Length in | 18.0 |
| Pack Quantity | 1 |
| Shank Diameter in | 0.0 |
| Useable Length in | 16" |
| Includes | (1) 1-1/8 In. x 16 In. x 18 In. SDS-plus® Bulldog™ Xtreme Carbide Rotary Hammer Drill Bit |






















