
Circuit breaker, Stab-Lok, 15A, 2 pole, 120/240VAC, 10kA, bolt on mount - NB215
| Range of product | Stab-lok |
|---|---|
| Product or component type | Miniature circuit-breaker |
| [In] rated current | 15 A |
|---|---|
| [Ue] rated operational voltage | 120/240 V AC |
| Mounting mode | Bolt-on |
| Poles description | 2P |
| Breaking capacity | 10 kA |
| Electrical connection | Screw connector |
| AWG gauge | AWG 14...AWG 2 aluminum/copper AWG 4...AWG 2/0 aluminum/copper |
| Product certifications | CSA |
|---|
| Unit Type of Package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 2.00 in (5.08 cm) |
| Package 1 Width | 3.00 in (7.62 cm) |
| Package 1 Length | 3.50 in (8.89 cm) |
| Package 1 Weight | 9.920 oz (281.227 g) |
$54.75
Original: $156.43
-65%Circuit breaker, Stab-Lok, 15A, 2 pole, 120/240VAC, 10kA, bolt on mount - NB215—
$156.43
$54.75Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Range of product | Stab-lok |
|---|---|
| Product or component type | Miniature circuit-breaker |
| [In] rated current | 15 A |
|---|---|
| [Ue] rated operational voltage | 120/240 V AC |
| Mounting mode | Bolt-on |
| Poles description | 2P |
| Breaking capacity | 10 kA |
| Electrical connection | Screw connector |
| AWG gauge | AWG 14...AWG 2 aluminum/copper AWG 4...AWG 2/0 aluminum/copper |
| Product certifications | CSA |
|---|
| Unit Type of Package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 2.00 in (5.08 cm) |
| Package 1 Width | 3.00 in (7.62 cm) |
| Package 1 Length | 3.50 in (8.89 cm) |
| Package 1 Weight | 9.920 oz (281.227 g) |












